سیستم‌های مدیریت محتوا

چه نیازی به سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) است؟
شما می توانستید برای جستجو ،مرورگر موزاییک را به کار ببرید. برای ساخت صفحات وب از یک ویرایشگر متن استفاده کنید و اگر فردی با تجربه و فنی نبودید شاید از وجود آن هم بی خبر بودید. اما همه می دانیم که افراد غیر فنی هم می توانند اطلاعات مفیدی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشند.
از این رو سیستم مدیریت محتوا پا به عرصه ی وجود گذاشت.

سیستم مدیریت محتوا ،CMS چیست؟
وب وسیله‌ای است برای اشتراک اطلاعات. متخصصین جهت دستیابی طیف وسیعی از سیستم‌ها به اطلاعات ، زبان HTMLرا پیشنهاد کردند. این زبان همانطور که می دانید،نحوه‌ی نمایش اطلاعات را در سیستمها پیاده می کند. در نظر سیستم مهم بود که این روش به جدا کردن اطلاعات از قالب بندی شخصی افرادی که خواستار نمایش اطلاعات بودند،کمک کند.در کل این مورد حرکت بزرگی نبود چرا که آنها باز هم برای انتشار اطلاعات خود نیاز داشتند زبان HTML را یاد بگیرند .
اما با CMS می توان ایجاد و انتشار اطلاعات را برای همه ی کاربران، به منظور کنترل و همچنین استفاده ی مجدد از اطلاعات ساده تر کرد. CMS در ایجاد و ذخیره سازی مطالب در یک منبع مشترک به شما کمک می کند ، تا بروزرسانی فایل های متنی و تصویری سایت به صورت کاملاً پویا و online باشد و پس از آن نیز در مدیریت کردن ارتباطات بین اجزا به شما کمک خواهد کرد. برای مثال، با دریافت هر مقاله ی جدیدی به مدیریت سایت پیغامی ارسال خواهد شد و می توان همه ی مقالات اضافه شده را مشاهده و اقدام به حذف و یا اضافه کردن به محتوای سایت نمود.در نهایت به شما این اطمینان را می دهد که هر کدام از اجزای محتوایی در زمان انتشار به شکل صحیح در جای مناسب خود مرتبط شده است.
ضمن این که بعضی ازسیستم های مدیریت محتوا تسهیلاتی به منظور دنبال کردن وضعیت اجزای محتوا به واسطه پروسه های ویرایشی و جریان کاری برای شما فراهم می کنند. مثلاً آنها می توانند مطالب سایت شما را در قالبی استاندارد بدون نیاز به فراگیری HTML یا دیگر زبانها ایجاد و ویراستاری کنند .

چرا نرم افزارهای آزادCMSاهمیت دارند؟
جنبش dotcomتوجه زیادی به فروشندگان اختصاصی داشت. این مورد منجر به سرمایه گذاری عظیمی برای توسعه این سیستم ها شد. به هر حال، بسیاری از جنبه های مدیریت محتوا برای نرم افزارهای باز مناسب است. با نگاهی دقیق تر در می یابیم که: وب در کارهای گروهی و باز پیشرفت کرد. این هماهنگی خوبی برای مدل نرم افزار باز است: نرم افزار آزاد با کارگروهی توسعه می یابد و به توسعه دهندگان آن حقوقی اعطا می شود، این بدان معناست که نرم افزارهای آزاد CMSتوانایی بالقوه ای برای پشتیبانی، ایجاد و به اشتراک گذاری مطالب گروهی در وب سایتهای گروهی دارد.
CMSبه افراد حرفه ای نیز کمک می کند.
توسعه دهندگان نیاز به مستندسازی سیستم هایشان دارند. آنها همچنین نیاز دارند تا در پروژه ها با یکدیگر تعامل داشته باشند. ابزارهای مدیریت محتوای مناسب به این امر کمک می کند، بنابراین آنها مشوقی برای توسعه و بهبود این ابزارها دارند. بسیاری از توسعه دهندگان از در اختیار قرار دادن محصولات خود خرسند هستند، مخصوصا که موجب می شود آنها بتوانند از ابزارهای دیگران استفاده کنند. این امر پایه ای برای بسیاری از پروژه های نرم افزار آزاد است. بسیاری از سازمانهای کوچک و آگاه نیاز به مدیریت محتوا دارند. وب سایتها بزرگتر از دامنه ها و سازمانهای بزرگ و مجهز نیستند. تعداد زیادی از سازمان و افراد هستند که پایین بودن قیمت مجوزهای اولیه را بسیار جذاب می بینند. هیچ فروشنده ای بر CMSهای تحت وب حاکمیت ندارد. حتی زمانی که اولین موج از فروشندگان، تقریبا جوان بودند و هیچ تسلطی بر بازار توسط فروشندگان نواحی دیگر وجود نداشت (مثل سیستم های ERPو یا CRM). بنابراین بسیاری از سازمانها نرم افزارهای رایگان CMSرا خطری برای نوع انحصاری آن نمی دیدند.
نرم افزارهای آزاد CMSبزرگ چه هستند؟
CMSها به دو دسته تقسیم می شوند:
1. سیستمهای ساده ای که به افراد مستقل و سازمانها اجازه ایجاد محتوا و بارگذاری آسان آن را در وب سایت می دهد.
2. سیستمهای سطح بالا و پیچیده تری که برای نصب و مدیریت به کار می روند، اما امکان همکاری تیمهای بزرگی از ویراستاران محتوا را کسانی که در وب سایتهای مختلف کار می کنند- می دهد. در اینجا تعدادی از بزرگترین نرم افزارهای آزاد CMSرا لیست کرده ایم. این لیست جامع نیست اما به شما دیدگاهی در مورد آنچه پیرامون آن بحث شد می دهد:
PHP-nuke، http://phpnuke.org/که از اولین های خانواده CMSها است، و برای اخبار و سایت های همکاری زیاد استفاده می شود.
Mamvo/Joomla، http://www.joomla.org/ که به دلیل سادگی استفاده از آن مورد قبول عوام قرار گرفته است.
OpenCMS، http://www.opencms.org/که CMSپیچیده و به زبان JAVAاست. بیشتر توسط سازمان هایی مورد قبول واقع شد که احتیاج به همکاری بین برنامه های کاربردی JAVAی خود با وب سایت داشتند.
چگونه یک نرم افزار آزاد CMSرا انتخاب کنیم؟
معیارهای مختلفی برای انتخاب یک CMSوجود دارد. در اینجا چند نکته برای بررسی بیشتر وجود دارد: بازدیدکنندگان سایت شما چه کسانی هستند؟ چه اطلاعاتی را با آنها به اشتراک خواهید گذاشت؟ سایت هایی با اطلاعات ساده نیاز به ابزارهای مختلفی برای پشتیبانی از فعالیتهای گروهی وسیع خود دارند. به علاوه، اگر شما سایتهای مختلفی برای بازدیدکنندگان متفاوت دارید، نیاز به ابزارهای پیشرفته بیشتری خواهید داشت.
اگر شما احتیاج به نمایش لیست صورت کالا دارید، به سیستم واسطی که CMSرا پشتیبانی کند نیزنیاز دارید.
چه مهارتهایی در پشتیبانی از CMSدارید؟
هر CMSای احتیاج به فضایی برای استقرار دارد و نیاز به کارهایی مثل پشتیبان گیری خواهد داشت.CMS ای انتخاب کنید که با تواناییها و مهارت های شما و یا همکارانتان سازگاری داشته باشد.
نرم‌افزارهای آزاد CMS چه هدفی دنبال می کنند؟
ما هم اکنون قاطعانه به سمت سومین موج از CMSها می رویم . نرم افزارهای آزاد CMS این موج را به دو سمت هدایت می کنند:
1. اولی ایجاد محتوا و همکاری شخصی که با ابزارهایی شبیه Wikiو Blogها در حال حرکت رو به جلو است. بسیاری از این ابزارها از ابتدا به عنوان برنامه کاربردی مستقل توسعه یافتند و هنگامی که اشکالات آنها به سرعت آشکار شد، به صورت گروه های بزرگتر CMSمتحد شدند. این اتفاقی است که می افتد و CMSهای آزاد به تولید قابلیتهای جدید برای سیستم های مدیریت محتوای شخصی ادامه می دهند.
2. ثانیاً بسیاری از نرم افزارهای آزاد CMSسطح بالا در حال توسعه قابلیتها برای مدیریت دیگر اطلاعات مشارکتی هستند. سازمانها در حال افزایش قدرت مدیریت زیاد اسناد، رکوردهای مالی و حقوقی، پستهای الکترونیکی و دیگر اطلاعات هستند که افراد می سازند. هدف مدیریت اطلاعات ابزاری است که توسط CMSتهیه می شود تا بتوان منابع را به اشتراک گذاشت و ارتباط آشکاری بین اسناد ساختارهای جریان کاری و کارهای گروهی ایجاد کرد. نرم افزارهای آزاد CMSشروع به هماهنگی و همکاری ابزارهای خود برای مقابله با این چالش نموده اند.
در عمل می توان به مثال های جالبی دست یافت:
روزنامه نگارها موفقیت خود را از تحقیق و نوشتن بدست می آورند، نه از فناوری. بنابراین گروه های روزنامه ای از قبیل کمپانی Atlantic Mediaبرای انتشار مقالات خود با بالاترین سرعت و کمترین افزونگی وابسته به CMSاست. کمپانی Atlantic Mediaاز)Apache Lenya http://Lenya.apache.org(برای مدیریت محتوای ژورنالهای خود استفاده می کند.

شرکت وب گستر تیام

۰۲۱۸۸۸۹۹۹۲۶


کارشناسان تیام وب با افتخار از شما دعوت می‌کنند تا با ما در طراحی وب خود مشارکت داشته باشید.
در انتظار تماس شما هستیم...

logo-samandehi

درود بر شما، برای شروع گفت‌وگو لطفا با یکی از کارشناسان ارتباط برقرار کنید و یا در ساعات اداری با شماره 02188207588 تماس حاصل فرمایید.

. آماده‌ی پاسخگویی به شما هستیم...
Close and go back to page