Favicon چیست؟

فایوایکون مخفف favorites icon می‌باشد به معنی شکل کوچک و آیکنی مورد دلخواه شما.
فایویکون اصطلاحا به شکل کوچکی گفته می‌شود که هنگام یافته شدن آدرس اینترنتی مورد نظر، در ابتدای آدرس دامنه در باکس آدرس بار مرورگرهای اینترنتی ظاهر می‌شود. این شکل معمولا لوگو یا آرم آن وب سایت است که توسط برنامه‌های تولید فایو آیکون (یا favicon generator)، تولید شده اند و با کمک یکی از تگ‌های html در صفحه ایندکس آن وب سایت قرار گرفته اند.

<link rel="shortcut icon" href="/favicon.ico" type="image/x-icon" />

این لینک در میان شروع و خاتمه تگ head قرار داده می‌شود .
علاوه بر برنامه‌هایی که تولید فایوایکون می‌کنند، برخی سایت‌ها نیز هستند که به سرعت و راحتی با انتخاب عکس مورد نظر خود از کامپیوتر خودتان، می توانید favicon همان تصویر را که شکل آیکنی و کوچک شده آن است با این مزیت که کیفیت نمایشی آن با کوچک شدن، تغییر نکرده است، تولیدکنید و بسازید و آنرا در وب سایت خود قراردهید. برخی از این سایت‌های تولید فایوایکون، علاوه بر قابلیت تولید Favicon از عکس یا تصویری خاص، قابلیت ساختن و یا نقاشی کردن شکل مورد نظر شما را نیز دارند و شما اگر تصویری دلخواه ندارید و می‌خواهید خود، لوگو یا آرم سایت خود را بسازید، می‌توانید این کار را به راحتی از طریق این سایت‌ها انجام داده و favicon آنرا را نیز generate یا تولید نمایید.
سایزهای متداول فایوایکون‌ها معمولا 12 در 12 یا 16 در 16 یا 32 در 32 پیکسل می‌باشد. این سه سایز از معمولترین سایزهای فایوآیکون‌ها می‌باشند و تصاویر آن‌ها معمولا برداری و با کیفیت بالا اما حجم پایین، تولید می‌شوند. پسوند فایلهای تولید شده توسط favicon generator ها .ico است و تنها با همین پسوند شناخته می‌شوند.
گاهی ممکن است شما favicon را در صفحه وب خود قرار داده اید اما توسط مرورگرها یافت نمی‌شود و با وجود قرار دادن آن در کدهای html و ارجاع به فایل favicon، همچنان این آیکون در کنار آدرس شما دیده نمی‌شود. علت آن ممکن است مربوط به در نظر نگرفتن آیکون مورد نظرتوسط وبمسترها باشد و گاهی هم باید صبر کنید تا توسط وب مسترها این آیکون شناسایی گردد.

شرکت وب گستر تیام

وب گستر تیام
02188207588
اینستاگرام تیام وب   لینکدین  تیام وب   گوگل پلاس تیام وب  فیس بوک تیام وب

کارشناسان تیام وب با افتخار از شما دعوت می‌کنند تا با ما در طراحی وب خود مشارکت داشته باشید.
در انتظار تماس شما هستیم...

logo-samandehi